Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE  KLUBU

 

V roce 1956 se basketbalisté bývalého Tatranu Pardubice, jehož vysoce fotbalové zaměření basketbalu příliš nepřálo, obrátili na tajemníka nedávno vzniklé (1952) Tělovýchovné jednoty Rudá hvězda s přáním převést svoje odvětví do Rudé hvězdy. Jednání, která vedli za basketbalisty Tatranu Karel KOMERS a Josef ŠLINGR, byla nakonec úspěšná a položila základ basketbalového oddílu v Rudé hvězdě. Největším problémem nového oddílu bylo najít vhodné sportoviště. Jediné volné místo bylo v Autopavilonu v Tyršových sadech. Podmínky však byly kruté. Podle nařízení basketbalového svazu se mohlo hrát jedině v prostorách s teplotou minimálně +10 °C. Autopavilon byla letitá stavba postavená u příležitosti Celostátní výstavy tělovýchovy a sportu v roce 1931, která pochopitelně neměla ústřední topení a k dispozici byla pouze násypná kamna na koks. Jedině díky obětavosti správce Autopavilonu pana NOVÁKA se zde nakonec dalo hrát. Hlavním organizátorem basketbalu v té době byl Ing. Ladislav FOREJTEK – trenér, organizační pracovník a pokladník v jedné osobě. Postupem času se k němu přidali další spolupracovníci – manželé HLADÍKOVI, Evžen PANOVSKÝ, Miroslav ŘECHKA a hlavně nezapomenutelný Jiří KNAP, který se později stal obětí autohavárie a oddíl v něm ztratil vysoce obětavého spolupracovníka.

 

Výprodej pardubického kapitálu, výsledku dlouhodobé a trpělivé mravenčí práce s mládeží, však pokračuje dál. Osmnáctiletý Jiří WELSCH odchází do Sparty Praha a přes slovinskou Olympii Lublaň do NBA, Lukáš HOUSER doplnil pardubickou legii v Ústí n/L. a dnes úspěšně reprezentuje Děčín.

 

Na samém konci století se mohl pardubický basketbalový fanoušek trošku utěšovat tím, že kostru reprezentačního družstva mužů ČR tvořili hráči, jimž byly basketbalové základy vštěpovány v Pardubicích: Marian Přibyl, Jiří Trnka, Petr a Jiří Welschové a až do své tragické smrti v září 2000 i Vladan Vahala.

 

Loňská sezóna se v Pardubicích vůbec nepovedla. Konečné 10.místo asi není to,co by vedení očekávalo. A tak nastaly velké změne o pauze. Odešel trenér Slobodan Nikolič a spolu s ním téměř celý kádr. Z toho loňského zůstali jen mladíci Špaček a Vošlajer a jediný hráč pravidelné rotace Martin Sýkora. Před letošním ročníkem přišlo mnoho vynikajích opor z jiných klubů. Jsou jimi např. Maurice Hampton nebo Martin Marek z Liberce, či Marcus Arnold nebo Petr Bohačík z NH Ostrava. No a také nejlepší trojkař naší ligy děčínský Pavel Miloš. Na lavičku usedl bývalý lodivod Liberce Jan Slowiak. Letošní bilance našeho celku je o poznání lepší.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář